Bilgi

Twitter Kullanıcılarının Alması Gereken Güvenlik Önlemleri


Herkese merhaba. Bu yazımızda sizlere Twitter hesabına sahip olan bir kişinin hesabının çalınmasına karşı alması gereken güvenlik önemleri konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Eğer bir Twitter hesabınız varsa biraz popüler biriyseniz veya az-biraz takipçi sayınız artmaya başlarsa bilin ki hesabınız tehlikede demektir. Eğer gerekli önlemleri almazsanız ve bazı bilgilere sahip olmazsanız kısa zamanda hesabınızın çalınacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Öncelikle Twitter -hesap çalma- konusunda şunları söyleyeyim. Twitter hesabınızın şifresini kimse ama hiç kimse kıramaz! Bu neredeyse imkansıza yakın gibi bir şey. Dünya üzerinde bunu yapabilecek biri varsa da emin olun bilgisayar başına oturup sizin Twitter hesap şifrenizi kıracak kadar zamanı yoktur.

Günümüzde Twitter hesap çalmaların nerdeyse çoğunun yöntemi hemen hemen aynıdır. E-mail adresinize, cep telefonunuza veya Twitter hesabınıza ileti yoluyla (dm) bir mesaj gönderilir ve kullanıcının bu gelen mesajdaki bağlantıya kliklenmesi istenir. Twitter kullanıcısı -gelen mesajdaki ciddiyete aldanarak– bu bağlantıya klikler ve açılan “twitter kullanıcı girişi sayfasından” yeniden kullanıcı adını ve şifresini girer. İşte burada “Giriş Yap/Tamam” dediği anda karşı tarafa kullanıcı adınız ve şifreniz gider. Karşı taraf hemen Twittera giriş yapar, kişisel bilgilerinizi ve şifreyi vs. değiştirir. Artık sizde oturup Twitter Müşteri Hizmetlerine “bu hesap benim” diye mesaj atarak iddianızı ispat etmeye çalışırsınız.

Bir diğer şifre çalma tekniği twitter hesabınıza bağlı e-mail veya telefona olan erişimdir. Eğer birisi e-mail hesabınızın şifresini biliyor veya telefonunuzu kullanabiliyorsa rahatlıkla şifrenizi değiştirerek twitter hesabınızı çalabilir. Bunlar dışında twitter hesabınızın çalınmasının imkanı yok desem doğru olacaktır. Siz doğrudan kullanıcı adı ve şifrenizi vermediğiniz sürece veya bir başkası şifrenizi tahmin etmediği sürece hesabınız çalınamaz.

Sağda solda hacker’ım diye gezinen tayfaların (lamerların) aslında bu saydığım yöntemden başka hesap çalamadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Milyar dolar değerinde devasa bir sosyal platform olan ve dünyanın en profesyonel yazılımcılarını barındıran Twitter’dan bir kullanıcıya ait şifreyi mahallenizde gününün %90’ını avare gezerek ve kendine hackerım diyen birinin kıracağını elbette düşünmüyorsunuzdur.

1- İşte siz siz olun asla ve asla size herhangi bir şekilde gelen bir bağlantıdaki linke kliklemeyin! Hiçbir zaman bilmediğiniz/tanımadığınız bir linkten hesabınıza giriş yapmayınız. Her zaman için doğrudan twitter hesabının linkini (https://www.twitter.com) görerek veya uygulamasını kullanarak giriş yapınız.

2- Twitter hesabınıza bağlı bir telefon numarası tanımlayın. Ve twitter hesabınıza giriş yaptığınızda telefon numaranıza bir doğrulama kodu gelmesi için ayarları yapılandırın. Bunu hem telefon uygulamasından hemde bir bilgisayardan rahatlıkla yapabilirsiniz.

3- Twitter hesabınızın şifresini ara-ara değiştirmeyi ihmal etmeyin. Her ne kadar şifrenin kırılması zor olsa da yinede ek bir güvenlik önlemi olarak şifrenizi kolay hatırlanmayacak zorlukta bir şifre ile değiştirin.

İşte Twitter güveniği bu kadar basit. Başta dediğim gibi şifrenizi başkasına vermediğiniz sürece hiç kimse hesabınıza giriş yapamaz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı